Strona360

Jaka chemia do basenu jest niezbędna?

Utrzymanie właściwego stanu wody w basenie ogrodowym to zadanie wymagające sporego nakładu pracy. Konieczna w tym procesie okazuje się chemia basenowa, czyli środki do dezynfekcji wody basenowej, regulujące czystość wody i jej pH, a także specjalistyczne preparaty basenowe, które powstrzymują i eliminują rozwój glonów i alg. Takich produktów na rynku jest dosyć dużo, dlatego podpowiadamy, w które koniecznie trzeba się zaopatrzyć.

1. Dlaczego chemia basenowa jest konieczna?

2. Chemia do basenu – rodzaje preparatów

3. Jak wybrać chemię basenową?

Gdzie kupować różne preparaty z kategorii chemii basenowej? Dobrym wyborem okazuje się sklep z chemią basenową, w którym produkty są naprawdę zróżnicowane, dzięki czemu dopasowanie będzie łatwiejsze.

Dlaczego chemia basenowa jest konieczna?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, chemia do basenu przeznaczona do oczyszczania wody basenowej jest konieczna. W przeciwnym razie już po kilku dniach zawartość zbiornika zmieniłaby kolor i zaczęła nieprzyjemnie pachnieć. Na dnie basenu pojawi się również nieestetyczny i śliski osad, a zmianie uległby odczyn wody basenowej. To wszystko jest efektem namnażania się bakterii i glonów.

Chemia do basenu – rodzaje preparatów

Chemia basenowa występuje w kilku wersjach do wyboru. Prawdopodobnie przydadzą się:

  • Chlor do basenu

To podstawowy środek, któremu zawdzięczamy czystą wodę. Zabija bakterie, grzyby i wirusy.

  • Tlen aktywny

To mniej drażniąca, a równie efektywna opcja w porównaniu z chlorowaniem. Produkty chemiczne przeznaczone do basenów ogrodowych usuwają zanieczyszczenia poprzez proces utleniania, który rozkłada bakterie i wirusy na mniejsze cząsteczki.

  • Flokulanty i koagulanty

To bardzo użyteczna chemia basenowa. Flokulanty i koagulanty powodują agregację cząstek zanieczyszczeń na powierzchni substancji, co ułatwia filtracji ich z basenu i zapewnienie czystości wody.

Jeśli rozważasz, która chemia basenowa będzie najlepsza, warto rozważyć gotowe tabletki wielofunkcyjne. Oprócz chloru zawierają one również koagulant, stabilizator pH wody basenowej oraz środki antyglonowe, które ograniczają rozwój glonów i osadów.

Jak wybrać chemię basenową?

Zanim zastosujesz środki chemiczne do basenu, ważne jest, abyś określił charakter wody w basenie. Zaleca się rozpoczęcie od pomiaru jej pH, co możesz zrobić za pomocą prostego paska lakmusowego. Twoim celem jest utrzymanie pH wody basenowej w zakresie od 7 do 7,4, co odpowiada obojętnemu odczynowi, najbardziej korzystnemu dla użytkowników. Zbyt niskie pH może prowadzić do podrażnień skóry i problemów z koagulacją, podczas gdy zbyt wysokie pH może powodować podrażnienia oczu i korozję elementów metalowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Menu